Typ III. Koupací jezírko s pomalým mineralizačním filtrem

Jezírko na zahradě
I tento typ koupacího jezírka je rozdělen na dvě části, ty už ale mohou být více totožné (doporučuje se, aby regenerační zóna zabírala min. 60 %, zbytek je určen ke koupání). Jinak veškeré principy a procesy probíhající v jezírku jsou totožné s těmi v jezírku typu II. Voda v jezírku je většinou čistá, pokud je ale ve vodě větší množství živin, může dojít ke vzniku vláknité řasy.
Rozdíl spočívá v tom, že u třetího typu jezírka je navíc zabudovaný mineralizační filtr. Jde o zařízení, které disponuje minerální nebo umělou náplní s velkým aktivním povrchem. Na něj se pak zachycují organické substance a živiny, které se následně (za podmínek nízkého obsahu kyslíku) sbírají a poté mineralizují.
Hlavním úkolem mineralizačního filtru je sorpce bakterií na jemných částicích filtru. Voda, která následně z filtru vytéká, pak ve větší míře obsahuje minerální ortofosforenany. Z tohoto důvodu se mineralizační filtr často kombinuje se zařízením, které umí vázat fosfor. Vhodné je toto řešení například v situaci, kdy se nárazově zvýší počet osob, které se koupou v jezírku.
Péče o jezírko je velmi podobná jako u předcházejících typů. Důležité je postarat se především o vodní rostliny, které pomáhají udržovat čistou vodu v jezírku. Tzn., že je potřeba je na podzim či na jaro odstříhat a odstranit jejich odumřelé části. Rostliny, kterou jsou z větší části ponořené ve vodě je potřeba sklidit řezem a odstranit (z důvodu vyrovnání množství živin v jezírku). Také je potřeba častěji odstraňovat sedimenty ze dna jezírka. Vodní rostliny je také možné hnojit speciálním hnojivem.
Péče se samozřejmě nevyhne ani používané jezírkové technice. Před zimou je potřeba zkontrolovat a očistit veškeré využívané přístroje, jako je čerpadlo, skimmer apod. Před začátkem sezóny je také potřeba zkontrolovat a pořádně propláchnout mineralizační filtr.
Datum: 31.5.2017 | Rubrika: Aktuality