13.11.2024
Jak se zbavit pěny na hladině koupacího jezírka
Pěna na hladině koupacího jezírka… je nejen esteticky rušivá, ale je také signálem, že v jezírku není vše v pořádku. Pěna může mít
Příroda do vaší zahrady
Aktuality
V zásadě se dá říct, že existují dva typy lidí. Ti první si ještě před pořízením samotného jezírka prostudují vše je nějakým způsobem k dispozici. Přečtou si knížky, zeptají se známých, navštíví odborníky. A až poté, co nabydou dojmu, že už všechno vědí a o jezírko se budou moc bez starostí postarat, se pustí do jeho výstavby.
Pak jsou tu ale také lidé, kterým se zalíbí představa, že na své zahradě budou mít koupací jezírko, a rovnou začnou kopat potřebnou díru. Problémy, které nastanou, pak řeší průběžně.
Některé problémy se dají vyřešit hned, jiné jsou ovšem složitější a jejich vyřešení vyžaduje přece jen nějakou námahu. Nejčastější otázky se týkají už plánování jezírka, další pak jeho stavby a řada otázek vyvstane až během provozu koupacího jezírka.
Musí se vyřídit stavební povolení pro stavbu koupacího jezírka?
Vzhledem k velikosti koupacího jezírka se dá předpokládat, že stavební povolení bude potřeba. Ovšem může se stát, že zrovna váš příslušný stavební úřad povolení nebude vyžadovat. Stavební zákon ohledně koupacích jezírek není moc dobře formulován, proto se raději před stavbou zajděte osobně informovat.
Je nutné jezírko každé jaro vypouštět a čistit?
Koupací jezírko se vypouštět nemusí. Na jaře či na podzim byste měli provést menší údržbu, jako odstranění nečist z hladiny jezírka či ostříhání odumřelých částí rostlin. Rozsáhlejší údržbu, při které byste měli odstranit ze dna kaly a různé nečistoty, stačí provádět jednou za pět let nebo v případě, že je jezírko silně znečištěno. S tímto zásahem ale chvilku počkejte. Je možné, že s nečištěním na jaře si jezírko poradí samo, jen to bude trvat třeba do léta.
Co s řasami v jezírku?
Bohužel řasy jsou problémem, se kterým se dříve či později setká každý majitel jezírka. V první řadě byste měli zjistit důvod, proč se řasy vytvořili a zapracovat na jeho odstranění, aby se to už neopakovalo. Příčinou může být např. malá hloubka, velké množství živin (např. při překrmení ryb), málo okysličená voda atd.