13.11.2024
Jak se zbavit pěny na hladině koupacího jezírka
Pěna na hladině koupacího jezírka… je nejen esteticky rušivá, ale je také signálem, že v jezírku není vše v pořádku. Pěna může mít
Příroda do vaší zahrady
Aktuality
Koupací jezírko je poměrně specifická vodní nádrž, která se vyznačuje jedinečnými parametry. Jezírko ke koupání si tak na zahradě nemůže postavit kdekdo. Aby koupací jezírko správně fungovalo musí se při jeho stavbě dodržet řada specifik týkajících se např. jeho velikosti.
Minimální objem jezírka ke koupání je 30 m3. Musí být dostatečně velké nejen proto, aby se v něm dalo koupat, ale především jeho regenerační část by měla mít dostatek prostoru, aby se zvládla postarat o čištění jezírka.
Pokud jde o velikost koupací zóny, ta by měla být min. 3×7 metrů. Samozřejmě čím větší, tím lépe se v ní bude dát koupat. V této části jezírka by měla být jeho hloubka okolo 1,8 – 2 metry.
Regenerační a koupací část by pak měla být od sebe jasně rozdělena. K tomuto účelu se nejčastěji používají kameny, dlažba nebo dřevěné profily. Kromě toho, že by se celé koupací jezírko mělo dělit na část regenerační a část koupací se ještě doporučuje rozdělit část ke koupání. V jedné části by se opravdu mělo plavat, ta další má být určena k relaxaci.
Pokud jde o techniku, tam záleží především na typu koupacího jezírka. Pokud je jezírko kvalitně postavené, obejde se i bez techniky. V ostatních případech by objem filtrační techniky bez předfiltru měl mít 8-10% objemu kubatury jezírka, s předfiltrem 5-8%. Jezírkové čerpadlo by správně mělo přečerpat objem jezírka přes filtr min. jednou za 2-4 hodiny. Výkon UV lampy se udává 2-3W/m3 objemu jezírka. V případě, že budete chtít v jezírku chovat ryby, je potřeba nainstalovat také vzduchování.
Nedílnou součástí koupacího jezírka je vstup a výstup z jezírka. Tím může být dřevěný či kovový žebřík. V ideálním případě by u jezírka mělo být vystaveno brouzdaliště s postupným vstupem do vody. To by jistě ocenily také malé děti, které by si tam mohli pod dozorem dospělých hrát.