Zdroje vody pro koupací jezírka

Přírodní koupací jezírko
Koupací jezírka se čím dál častěji objevují na našich zahrádkách, představují totiž dokonalý soulad mezi přírodou a čistou vodou ke koupání. Naplnit ale takovou nádrž není zrovna jednoduché. Důležité je zvolit správný zdroj vody tak, abyste do jezírka nepřivedli příliš škodlivých látek. Voda v koupacím jezírku musí splňovat určité požadavky tak, aby vyhovovala jak při koupání, tak i rostlinám a živočichům obývajícím jezírko. Nejlepší volbou je využití několika různých zdrojů, přičemž pozornost byste měli věnovat také ceně.
Mezi vlastnosti, které by voda určená pro koupací jezírka měla splňovat, patří např. hodnota pH, která by se měla pohybovat okolo 6,6 – 8,5. Obsah fosforu by měl být 0,01 mg/l pges, vodivost by měla být menší než 1 000 uS/cm při 20°C. Také obsah dusičnanů my měl být menší než 50 mg/l, obsah železa by neměl překročit 0,2 mg/l a tvrdost vody nesmí být větší než 1 mmol/l.
Nejvhodnějším zdrojem vody pro koupací jezírka je voda pitná, a to především díky tomu, že zdravotně nezávadná. Nevýhodou ovšem je vyšší cena a obsah chloru, který není pro živé organismy moc vhodný.
Jako zdroj vody pro koupací jezírko můžete využít studniční vodu. Ta se ale ve většině případů vyznačuje příliš vysokou tvrdostí, díky čemuž dochází během prvních pár týdnů po napuštění k vyšší tvorbě řas. Na druhou stranu rostliny tvrdší vodu využívají pro svůj rozvoj a postupně ji změkčují. Voda ze studny obsahuje také větší množství organických nečistot, vyšší bývá i hodnota dusičnanů. S tím vším by si měly poradit rostliny, i když je možné, že to bude trvat delší dobu. Vodu v jezírku v žádném případě neupravujte pomocí tvrdých chemikálií, např. savem.
Méně vhodnými zdroji vody pro koupací jezírko jsou potoky, řeky, prameny či studánky, u kterých není jasné, co je ve vodě obsaženo. Před jejich využitím je tedy potřeba udělat rozbor vody.
Datum: 15.3.2016 | Rubrika: Aktuality