Jak pečovat o vodní rostliny
Důležitou součástí každého koupacího jezírka je jeho regenerační zóna, tedy přesně řečeno vodní rostliny, které se starají o biologickou rovnováhu v jezírku. Obzvlášť to platí v případě, že v jezírku nemáte žádnou techniku, která by se starala o čistění vody.
Vodním rostlinám je tedy potřeba věnovat dostatečnou péči. A to nejen po jejich výsadbě, ale už u jejich výběru. S ním by vám měli poradit odborníci z firmy, u které si stavbu koupacího jezírka objednáte. Nevhodně zvolené rostliny totiž mohou nakonec způsobit víc problémů než užitku. Celoroční péče o vodní rostliny pak už ale spočívá pouze na vás.
S příchodem jara je potřeba rostliny přesadit, vysadit nové rostliny a nahradit tak rostliny, které nepřežily zimu. Pokud se některé rostliny začaly přemnožovat, je potřeba jejich množství zredukovat. Na jaře je také možné vodní rostliny hnojit. S tím ale opatrně. Hnojivo by mělo být speciální, určené pro vodní rostliny, a které nebude nijak ohrožovat ostatní život v koupacím jezírku.
Léto není na péči o vodní rostliny příliš náročné. Důležité je pečovat o listy leknínů, které by měly zůstat čisté. Čas od času byste také měli odstranit odkvetlé květy a suché listy.
Na podzim bývá s vodními rostlinami a jejich okolím nejvíce práce. Práci si můžete usnadnit pomocí různých pomocníků. Např. zakrývací síť zamezí tomu, aby se do jezírka dostalo listí z okolních stromů, keřů i rostlin. Rostliny, kterou jsou citlivé na mráz můžete buď přesunout do větší hloubky nebo je musíte vyndat a přezimovat někde v domě. Leknínům se musí ostříhat listy.
Naopak v zimě musíte péči o rostliny věnovat minimum sil. Vodní a bahenní rostliny u nás totiž díky mírným zimám poměrně bez problémů přezimují. Většina plovoucích rostlin přezimuje na dně nádrže. Rostliny náchylnější na mráz mohou přečkat zimu ve světlých místnostech, kde se teplota pohubuje okolo 15 °C.
Datum: 30.11.2020 | Rubrika: Aktuality