Koupací jezírko bez použití techniky

Rostliny v koupacím jezírku
Koupací jezírko představuje do jisté míry přírodní model stojaté vody. Je to vlastně domácí tůň či rybník, kde můžete chovat ryby, ale také se bezpečně koupat. Při stavbě jezírka se klade velký důraz na vytvoření dvou částí. Jedna je určena ke koupání, v té druhé, regenerační, probíhá čištění vody pomocí vodních rostlin, planktonu a sedimentace. Jde o zcela přírodní princip čištění, který by byl při použití jezírkové techniky (čerpadel, filtrace) vážně narušen.
V koupacím jezírku, který bývá označován jako typ I. (tedy jezírko, které se zcela obejde bez jakékoliv techniky) je umístěno velké množství přírodních prvků. Regenerační část tak najdete bohatě osázenou nejrůznějšími vodními rostlinami, které mají velký vliv na čištění vody. Živiny, které se v jezírku hromadí, bývají pravidelně, to znamená 1-2x ročně, odebírány odsátím sedimentů.
Ve vodě v koupacím jezírku probíhá tzv. roční cyklus, při kterém se mění průhlednost vodního sloupce. Je tedy normální, že na jaře a na podzim je voda v jezírku více kalná než v ostatních ročních obdobích.
Užitková část jezírka, tedy ta určená ke koupání, by měla mít hloubku od 2 do 2,5 metru. Od regenerační zóny by pak měla být výrazně oddělena, např. pomocí stěny, která ovšem nebude sahat až k hladině jezírka. Regenerační část jezírka by měla být výrazně větší, než část užitková. Měla by zabírat alespoň ½ – 2/3 z celkové plochy jezírka.
Výhodou je, že u tohoto typu jezírka není potřeba tolik péče. Úplně odpadá starost o jezírkovou techniku, která zde není použita, zbývá jen postarat se o vodní rostliny. Ty ponořené je potřeba v srpnu posekat a odstranit. Díky tomu dojde k odstranění přebytečných živin. Rostliny vysázené na pobřeží jezírka se stříhají na podzim či na jaře. Dalším úkolem je, jak už bylo řečeno, 2x do roka odsát sediment za dna jezírka.
Datum: 13.7.2020 | Rubrika: Aktuality