13.11.2024
Jak se zbavit pěny na hladině koupacího jezírka
Pěna na hladině koupacího jezírka… je nejen esteticky rušivá, ale je také signálem, že v jezírku není vše v pořádku. Pěna může mít
Příroda do vaší zahrady
Aktuality
Pěna na hladině koupacího jezírka není rozhodně nic, čím by se mohl kterýkoliv majitel jezírka chválit. Důvodem jejich vzniku je nerovnováha mezi množstvím odpadních látek a možnostmi jejich odbourávání. Příčin, proč tomu tak je, může být několik. Zjistit tu správnou příčinu je důležité hlavně z toho důvodu, že je nutné zvolit správný postup k jejímu odstranění.
K častým příčinám patří např. zbytky organického materiálu na dně a na stěnách jezírka. Dno i stěny jezírka by v ideálním případě měla tvořit hladká fólie a neměly by v jejich blízkosti být žádné překážky, které by bránily přirozenému pohybu nečistot. Stěny koupacího jezírka by měly být nejlépe kolmé a dno prudce vyspádované od přítoku k sání. Důležité je pak jejich čistění, které byste měli provádět v pravidelných intervalech.
Další možnou příčinou, proč se vám v jezírku tvoří pěna, může být přemnožení chovaných ryb v jezírku. Počet ryb chovaných v jezírku je limitován hlavně možnostmi filtrace zpracovat odpadní látky. Víc ryb zároveň znamená větší množství krmení, a tím pádem také exkrementů. To v důsledku znamená také více rozpuštěných organických látek.
Pěna se také často objevuje u nově zbudovaného jezírka. Po napuštění jezírka je potřeba vodu důkladně filtrovat a odstranit z ní veškeré nevítané látky, které se do ní dostanou z materiálu, který se použil během stavby jezírka (jde např. o cement, tmely, lepidla, odmašťovače apod.). Také nějakou dobu samozřejmě trvá, než se v jezírku vytvoří přirozená biologická rovnováha ve filtraci.
Pokud máte koupací jezírko delší dobu a problém jste zatím nezaznamenaly a zároveň v něm nechováte ryby, může být možnou příčinou nedostatečná úroveň kyslíku ve vodě. Nasycení vody kyslíkem je pro život v koupacím jezírku velmi důležitý. Nemohou bez něj přežít ryby, ale důležité jsou také pro bakterie, kterou hrají významnou roli při rozkladu látek.