13.11.2024
Jak se zbavit pěny na hladině koupacího jezírka
Pěna na hladině koupacího jezírka… je nejen esteticky rušivá, ale je také signálem, že v jezírku není vše v pořádku. Pěna může mít
Příroda do vaší zahrady
Aktuality
Součástí téměř každé zahrady je chodník, po kterém se můžete procházet, aniž byste poničili trávník. Cestičky z kamenů však nevypadají dobře jenom na zahradě, ale dobře se vyjímají také v blízkosti vodních prvků. Zatímco tedy můžete mít jednu stranu jezírka obklopenou dřevěným molem, z dalších stran můžete vystavět chodníček z kamenných nášlapů, štěrku, kamenné drtě nebo z kačírku.
Kámen ale není jediný materiál, který můžete na stavbu cestiček a chodníků v zahradě a okolo jezírka použít. Mezi další často využívané materiály patří písek, dřevo nebo dlažby z pálené hlíny či betonu. Záleží samozřejmě na vás, který z materiálu si zvolíte. Měli byste ale vybírat z těch možností, které zajistí, že hotový chodník zapadne do okolního rázu zahrady.
Cesty, chodníky či pěšiny v zahradě tak plní zároveň hned dvě funkce. V první řadě tedy tu praktickou, kdy slouží pro lepší pohyb v zahradě, a pak dekorativní. To, kolik cestiček budete na zahradě mít, jak budou velké, dlouhé, jaký bude mít tvar a z jakého materiálu vyrobené záleží na velikosti a rázu zahrady. Jiný přístup ke tvorbě cest zvolíte v případě moderních zahrad, jiný zas do starších typů.
Pokud jde o cestičky kolem koupacího jezírka, ty by měli korespondovat s jeho vlastním tvarem. Jestli že je jezírko postavené v nepravidelném tvaru, tak by i cestička kolem něj měla být nepravidelná.
Při stavbě cest je potřeba dát pozor na to, aby podklad byl dostatečně pevný a byl by se skládat ze 2 vrstev a obkladu. Jako první krok je potřeba vytyčit a vyhloubit trasa, a to do hloubky přibližně 35 cm. Do takto připravené cesty se pak do výšky 15-20 cm nasype písek či štěrk. Tato vrstva se pak udusá pomocí pěchovadla. Následně se přisype další písek či štěrk. Teprve na tuto vrstvu se následně položí vybraný materiál, že kterého bude cesta vytvořena.