13.11.2024
Jak se zbavit pěny na hladině koupacího jezírka
Pěna na hladině koupacího jezírka… je nejen esteticky rušivá, ale je také signálem, že v jezírku není vše v pořádku. Pěna může mít
Příroda do vaší zahrady
Aktuality
Mít možnost koupat se za horkých letních dnů v pohodlí vašeho domova, tedy spíše zahrady, ve vodě, která neobsahuje žádný chlor ani žádné jiné chemikálie, je jistě velmi lákavá. Pokud se ale chcete obejít bez chemie, musíte zvolit jinou cestu, jak udržet vodu ve vašem koupacím jezírku čistou, a tedy vhodnou ke koupání.
Začít byste měli především u jezírkové filtrace, kterou je dobré spojit také s UV lampou, která zabraňuje růstu mikroskopických řas. Úkolem jezírkové filtrace je hlavně odstraňovat z vody sloučeniny dusíky a fosforu, které podporují tvorbu vláknitých řas. Práci filtrace můžete ale pozorovat i na vlastní oči. Odstraňují totiž také mechanické nečistoty, které lze pozorovat na hladině jezírka. Jde např. o spadené listí ze stromů, odumřelé části rostlin nebo v jarních měsících třeba pyl.
Dle principu filtrace se rozlišují dva typy filtrů. Jedná se o filtry mechanické a filtry biologické. Každý z těchto druhů filtrace může bez problémů pracovat samostatně, v ideálním případě by ovšem měly být nainstalovány a používány společně. Každý z těchto druhů se dokáže postarat o jiný problém spojený s výskytem nečistot v jezírku.
Biologické filtry mají za úkol udržet v jezírku biologickou rovnováhu, a to pomocí mikroorganismů a bakterií, s jejichž pomocí odstraňují z jezírka škodlivé látky. Bakterie se do biologického filtru přidávají po jeho prvním zpuštění (popř. po jeho vyčištění). Množství startovacích bakterií je přitom přímo závislé na parametrech vody.
Jestliže se vám nechce několikrát za den běhat okolo jezírka se sítkou na nečistoty, měli byste do svého koupacího jezírka instalovat mechanický filtr, který bude tyto nečistoty z hladiny odstraňovat místo vás. Mechanická filtrace může pracovat na různých principech, jde např. o štěrbinové filtry, odstředivky a sedimentační komory.