13.11.2024
Jak se zbavit pěny na hladině koupacího jezírka
Pěna na hladině koupacího jezírka… je nejen esteticky rušivá, ale je také signálem, že v jezírku není vše v pořádku. Pěna může mít
Příroda do vaší zahrady
Aktuality
Udržet v koupacím jezírku vodu čistou a vhodnou ke koupání je o něco složitější, než zajištění průzračně čisté vody v klasickém bazénu. Na vodu v jezírku se kladou vysoké požadavky, a to nejen na obsah plynů ve vodě, ale také na její teplotu.
Na veškeré biologické procesy ve vodě mají vliv chemické a fyzikální veličiny, které jsou ve vzájemných vazbách. Mezi nejvýznamnější prvky, které ovlivňují cirkulační proudění ve vodě, je teplota. Je dobré si uvědomit, že voda má nejvyšší hmotnost při teplotě 4°C, na jaře a na podzim tak dochází k promíchání vody v jezírku. Během léta je nejtěžší (a tedy i nejchladnější) voda u dna, u hladiny je naopak nejteplejší. Mezi těmito vrstvami je pak ještě vrstva, ve které dochází k rychlé změně teploty. V zimě je to naopak, nejtěžší (nejteplejší) voda je u dna, u hladiny je pak nejchladnější.
Obsahy plynů ve vodě v koupacím jezírku
Kyslík je pro život v jezírku nezbytný. Je důležité zajistit, aby byla voda neustále okysličována (především pak v případě, že v koupacím jezírku chováte ryby). Pro obsah kyslíku v průběhu dne je rozhodující množství vegetace umístěné v jezírku. Obsah kyslíku ve vodě pak dosahuje svého maxima k večeru, a to především díky fotosyntéze.
Velmi důležitou látkou obsaženou ve vodě je oxid uhličitý, který má přímý vliv na hodnoty pH během dne. Nejnižší hodnotu má oxid uhličitý během odpoledne, kdy dochází k růstu pH. Naopak nejnižší hodnota pH bývá ráno při východu slunce.
Ve vodě se samozřejmě nachází celá řada dalších látek, mezi kterými nechybí vápník, hořčík, dusík, fosfor, železo a řada dalších. Tyto látky ale nejsou pro život v jezírku tolik nezbytné. Proto není třeba jim věnovat příliš velkou pozornost. Voda v jezírku obsahuje také bahenní plyn, který vzniká při rozkladných procesech organických látek v anaerobním prostředí sedimentů, které se usazují na dně jezírka. Důležitou vlastností vody v jezírku je také její tvrdost, která závisí na celkovém množství vápníku a hořčíku obsažených ve vodě.